باگاس نیشکر چیست و چه کاربردهایی دارد؟

باگاس نیشکر

گیاه نیشکر از مهم‌ترین گیاهان تجاری است که در صنعت قندسازی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

محصولات فرعی نیشکر نیز کاربردهای فراوانی در صنایع مختلف دارد. در این مقاله به بررسی نیشکر و ضایعات ارزشمند آن خواهیم پرداخت.

نیشکر چیست؟

نیشکر گیاهی قدیمی به قدمت تاریخ بشر است. گفته می‌شود گونه‌ای از نیشکر حدود 10 هزار سال قبل در گینه نو به عنوان گیاه زینتی مورد استفاده قرار می‌گرفت.

بررسی‌های علمی نشان می‌دهد که نیشکر زراعی امروز نشات گرفته از گونه‌ای به نام Saccharum robustum در گینه نو است. در گذر زمان نیشکر از گینه نو به هند و چین و سایر نقاط جهان راه یافت.

باگاس نیشکر چیست؟

باگاس محصول جانبی تولید شکر است. هنگامی که ساقه نیشکر برداشت می‌شود آنها را پرس می‌کنند تا آب آنها گرفته شود و سپس به شکر تبدیل می‌شود.

محصول باقی‌مانده یک فیبر گیاهی می‌باشد. با استفاده از فرایند حرارت و فشار زیاد، این ماده سپس به شکل ظروف مختلف مانند کاسه و بشقاب قالب گیری می‌شود.

قبلا باگاس به عنوان زباله در نظر گرفته می‌شد که در مزارع سوزانده و باعث آلودگی می‌شد. با این حال، پیشرفت‌های علمی در شناسایی موارد کاربردهای این ترکیب به ما کمک کرده است.

باگاس به دلیل انرژی گرمایی که تولید می‌کند از آن به عنوان منبع سوخت در کارخانه‌های قند استفاده می‌شود.

همچنین ببینید: باگاس چیست؟

محققان همچنین در حال بررسی احتمال در نظر گرفتن آن به عنوان سوخت زیستی هستند. باگاس به دلیل خواص سازگار با محیط زیست به طور گسترده‌ای توسط توزیع کنندگان مواد غذایی لندن و دیگر شهرها مورد استفاده قرار می‌گیرد. به دلیل مناسب بودن برای چاپ و نوشتن، برای تولید خمیر و تخته استفاده می‌شود و برای ساخت جعبه و تخته نیز کاربرد دارد. همچنین مشخص شده است که باگاس فرآوری شده به عنوان بخشی از رژیم غذایی معمولی می‌تواند برای سلامتی انسان مفید باشد.

برزیل، هند، اروپا (مانند فرانسه)، چین و تایلند ۵ تولید کننده نیشکر برتر در جهات هستند.

شرایط موجود در این کشورها باعث رشد نیشکر می‌شود.  آنچه در گیاه نیشکر فوق العاده است همه کاره بودن آن است، نه تنها در تولید ظروف غذای گیاهی کاربرد دارد بلکه می‌توان از آن به عنوان منبع سوخت زیستی استفاده کرد که به مبارزه با اثرات زیست محیطی سوخت های فسیلی کمک می‌کند.

باگاس نیشکر به عنوان خوراک دام نیز استفاده می‌شود که باعث تولید گازهای گلخانه‌ای مانند اتانول، کمپوست می‌شود.

What is sugarcane bagasse and what are its uses

کاربردهای باگاس نیشکر

تولید برق

باگاس محصول فرعی خرد کردن نیشکر و قابل اشتعال است که از عناصر اصلی کربن، هیدروژن، اکسیژن و نیتروژن تشکیل شده است.

این محصول مقدار حرارت کمی را تولید می‌کند اما برای استفاده به عنوان سوخت برای تولید برق مناسب است.

بسته بندی مواد غذایی

بسته بندی‌های مواد غذایی ساخته شده از باگاس با کاربران و محیط زیست سازگار می‌باشد و یک محصول بیوتکنولوژی است که از مواد زائد باقی مانده صنعت قند استفاده می‌کند.

What is sugarcane bagasse and what are its uses

در صنعت قند، مقدار زیادی باگاس از تولید قند باقی می‌ماند، بنابراین می‌توان از آن به عنوان بسته بندی مواد غذایی به جای جعبه‌های فومی که باعث مشکلات زیست محیطی و انسانی می‌شود، استفاده کرد.

تولید کاغذ

از باگاس می‌توان برای تولید خمیر کاغذ در صنعت کاغذ نیز استفاده کرد.

اگرچه تعداد کمی کارخانه کاغذ از تفاله باگاس استفاده می‌کنند و اکثر کارخانه‌های کاغذ از چوب اکالیپتوس به عنوان مواد اولیه اصلی استفاده می‌کنند. با این حال، در برخی از کشورها به ویژه برزیل و ایران این صنعت بسیار محبوب شده است .

می‌توان نتیجه گرفت که باگاس نیشکر دارای مزایای زیادی از جمله کشاورزی، انرژی، صنعت کاغذ ، صنعت مصالح ساختمانی می‌باشد. باگاس شکل دیگری از انرژی طبیعی است که با محیط زیست سازگار است.

امروزه ظروف و لیوان‌های یکبار مصرف زیادی بر پایه باگاس تولید و محبوب شده‌اند که کاملا گیاهی بوده و سازگار با محیط زیست است.

همچنین ببینید: مواد اولیه تولید ظروف گیاهی چیست؟

بافت و رنگ باگاس نیشکر

تفاله نیشکر فیبری است که بافت بسیار متفاوتی نسبت به مواد پلاستیکی ایجاد می‌کند. ظروف باگاس کمی خشن و شبیه مقوا خواهند بود؛ اگرچه بسیاری از محصولات مانند بشقاب و کاسه صاف و نرم هستند.

رنگ طبیعی محصولات باگاس بژ یا قهوه‌ای روشن است، اما ممکن است آنها را به رنگ سفید نیز ببینید.

What is sugarcane bagasse and what are its uses

دوام محصولات ساخته شده با باگاس نیشکر

ظروف و محصولات ساخته شده با باگاس به اندازه پلاستیک محکم و بادوام هستند. بشقاب‌ها و ظروف قادر به نگهداری غذای سرد و گرم هستند و در واقع باگاس می‌تواند تا دمای ۲۰۰ درجه فارنهایت را تحمل کند. همچنین قابل استفاده در مایکروویو و یخچال نیز می‌باشند.

ویژگی‌های کلیدی باگاس نیشکر

کمپوست پذیر

پلاستیک دوام بسیار زیادی دارد؛ اما تجزیه آن در محیط زیست تا ۴۰۰ سال طول می‌کشد. از طرف دیگر، باگاس می‌تواند به طور معمول طی ۹۰ روز تجزیه شود. بنابراین، معمولا توسط توزیع کنندگان مواد غذایی در سراسر جهان استفاده می‌شود.

سهل الوصول بودن

با توجه به رواج محصولات نیشکر در چندین کشور، می‌توان مواد باگاس را به راحتی بدست آورد.

نیشکر یک محصول با بازده تبدیل زیستی بالا است و می‌توان آن را در یک فصل برداشت کرد و بنابراین باگاس را می‌توان به راحتی در دسترس داشت. از هرتن ساقه نیشکر که خرد می‌شود تقریباً ۳۰ تن باگاس می‌توان به دست آورد.

مزایای ظروف یکبار مصرف باگاس نیشکر

عموم مردم آگاه به محیط زیست و صنعت خدمات غذایی به تدریج به سمت ظروف باگاس می‌روند، اما باگاس دارای چندین ویژگی دیگر است که آنها را برای بسته بندی مواد غذایی ایده آل می‌کند.

برخلاف بسته‌بندی‌های جایگزین که بوی خاص خود را دارند و بر طعم و مزه غذا هنگام استفاده تأثیر می‌گذارند،  این محصولات هیچ تاثیری بر طعم و عطر غذا ندارد.

از ابتدا تا انتها تولید آن به انرژی بسیار کمی احتیاج دارد و همچنین زیست تخریب پذیر است، تأثیر آن بر روی محیط زیست بسیار کم است و از آن به عنوان یک ماده و محصول همه جانبه سازگار با محیط زیست استفاده می‌کنند.

آنها مقاوم در برابر حرارت هستند و می توانند غذای گرم را تا ۹۵ درجه سانتی گراد نگه دارند. آنها برای مایکروویو ایمن هستند و می‌توان از آنها برای گرم کردن مجدد غذا استفاده کرد.

What is sugarcane bagasse and what are its uses

به دلیل بافت فیبری از دوام و استحکام بیشتری نسبت به ظروف پلی استایرن برخوردار هستند و به همین دلیل در مراکز خرید عمده مواد غذایی برخی از کشورها استفاده می‌شوند.

برای یخچال مناسب هستند و بنابراین می‌توان آنها را تا زمان مصرف برای نگهداری مواد غذایی استفاده کرد. آنها دارای ویژگی‌های عایق هستند که گرما را در مقایسه با ظروف کاغذی و پلاستیکی به مدت طولانی حفظ می‌کنند.

آنها جایگزین‌های سازگار با محیط زیست برای ظروف پلاستیکی هستند زیرا کمپوست پذیر هستند.

میزان تجزیه بسته به دما و میزان رطوبت می تواند متفاوت باشد. اگر ظرف باگاس به قطعات کوچک‌تر شکسته شود تجزیه سریع تر حاصل می‌شود.

همچنین می‌توان از آنها برای نگهداری محصولات غذایی سرد استفاده کرد.  ظروف باگاس مقاوم در برابر آب و چربی هستند.

قیمت خرید و فروش محصولات باگاس نیشکر

قیمت خرید و فروش محصولات باگاس نیشکر بر اساس کیفیت آن متفاوت است.

شرکت طبیعت سلولز سبز ماندگار با نام تجاری «بایدا»، در سال 1399 با بهره‌گیری از تکنولوژی روز دنیا و در راستای حفظ محیط زیست و جلوگیری از قطع درختان، به تولید انواع مقوای بهداشتی، ظروف کاغذی، استروک، رول کف، مقوای گلاسه، لیوان کاغذی و… با استفاده از خمیر ویرجین پرداخته است. مقوای تولید شده در این مجموعه، از خمیر گیاهی باگاس (ساقه نیشکر) تهیه شده است.

شما عزیزان می‌توانید از طریق سایت و فضای مجازی شرکت بایدا اقدام به سفارش محصول مورد نظر خود کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن چت
1
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چگونه می توانم کمکتون کنم؟